WiW czyli wiadomości i wydarzenia

Lubuska scena lalkowa w Zielonej Górze
 

"Norwegia 2.0 Poza siecią"
Przedstawienie w lekki, zabawny, po części komediowy sposób, a chwilami wręcz zaskakujący, ukazuje postrzeganie świata przez dzisiejszych młodych ludzi, 

dorastających w równoległej, internetowej przestrzeni, ich stosunek do odwiecznych, "jedynie słusznych prawd", głoszonych przez poprzedzające ich pokolenia. 
Tytuł spektaklu nawiązuje do popularnego dramatu Igora Bauersimy „Norway.Today”, w którym dwójka młodych ludzi, na pozór mających wszystko, tak pewna w relacjach internetowych, okazuje się kompletnie zagubiona w realiach świata rzeczywistego i - paradoksalnie - poszukuje sensu życia w planowanym jego zakończeniu wspólnym skokiem z fiordu..  Przedstawienie w Lubuskim Teatrze jest próbą dialogu z w/w sztuką. Główni bohaterowie - Julia i August są głosem współczesnej młodzieży, która otrzymując wszystko "na srebrnej tacy", gubi się i buntuje przeciwko obojętności otaczającego ją świata.

Przedstawienie realizowane jest bardzo współcześnie, z elementami wspinaczki, ciekawą interakcją z publicznością i piękną muzyką.

Reżyserem spektaklu jest Michał Telega, który jest także autorem scenariusza, scenografii i kostiumów.

"Staramy się przedstawić na scenie historię dwóch młodych osób, zaprzęgniętą z dramatu Igora Bauersimy "Norway.Today" i aktualizujemy te treści w taki sposób, żeby współbrzmieć i odpowiadać na szereg pytań dotyczących aktualnej rzeczywistości, która jest tu i teraz. Zapraszamy zdecydowanie na spektakl, który jest komediowy, acz w głęboki sposób będzie opowiadał o tym smutnym i przerażającym zjawisku, jakim są samobójstwa wśród młodzieży (...)

Mam nadzieję, że Widzowie dostaną kawałek dobrego teatru, a przede wszystkim spotkamy się w dialogu na temat spraw istotnych społecznie i ideowo. Chciałem zrobić spektakl, w którym opowiemy o sprawach prostych, codziennych i przyziemnych, z dwójką młodych ludzi na scenie zaczynających rozumieć, że radykalizm i tendencje do stawiania kolejnych pomników myśli jest wrogie postępowi."


więcej o spektaklu >>


Twórcy: 


Reżyseria, scenariusz, scenografia, kostiumy: Michał Telega

Muzyka: Daniel Grupa

Montażysta: Jakub Wisz

Zdjęcia, kamera: KADR Kamil Derda

Inspicjent: Beata Sobicka-Kupczyk


Obsada: 


Julia: Małgorzata Polak

August: Paweł Wydrzyński
 


Reżyser - Michał Telega 

Rocznik 1996, reżyser teatralny i dramaturg, absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pedagog współpracujący z Akademią Muzyczną imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 


W dorobku artystycznym warto wyróżnić „Powrót Odysa” Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Nowy w Poznaniu), „Księcia Niezłomnego" Juliusza Słowackiego (Teatr Współczesny w Szczecinie), „Anioły w Ameryce czyli demony w Polsce” (autorski tekst i spektakl na motywach dramatu Tonego Kushnera, Teatr Barakah w Krakowie), „Marzyciele” (autorski tekst i spektakl inspirowany filmem Bernardo Bertolucciego pod tym samym tytułem oraz powieścią Gilberta Adair’ a „The Holy Innocents”, Teatr Barakah w Krakowie),  „Kuszenie Świętego Antoniego" Włodzimierza Szturca (Teatr AST w Krakowie), „Aktorki, czyli przepraszam, że dotykam” (autorski tekst i spektakl publikacja w: Polish Theatre Journal, spektakl dyplomowy w Szkole Filmowej AMA na podstawie tekstu wyreżyserowała Magdalena Łazarkiewicz, film został wyemitowany w TVN Fabuła w maju 2021; tekst znalazł się w antologii dramatu polskiego „Revolutii. Antologie de teatru contemporan polonez” pod red. Katarzyny Niedurny; scenariusz wyreżyserował Mihai Păcurar w Goethe Institut w Bukareszcie; tekst "Aktorki...", oddający głos kobietom w AST, znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2020 roku oraz przyczynił się do szeregu zmian instytucjonalnych w polityce antyprzemocowej w AST). Twórca dramaturgii i scenariuszy takich spektakli jak: "Grupa Warszawska” reż. Eglė Švedkauskaitė (w Nowym Teatrze w Warszawie, wrzesień 2020), „Buntownik, czyli rzecz o narodzie” (w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze), King the Spirit: 2022” (Theater im Pumpenhaus w Münster). Twórca czytań performatywnych i performance’ ów: „Wykład Profesora MMAA" Stefana Themersona (w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie), „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej (w Teatrze Nowym w Poznaniu), „pieśni piekarzy polskich” Mariusza Gołosza (w Teatrze Miejskim w Gdyni), „Siedem Wierszy” na podstawie poezji Samuela Becketta (Międzynarodowe Laboratorium Teatralne „Beckett and The Virtual” w Nowym Jorku). Uczestnik ważnych polskich i zagranicznych festiwali teatralnych, m.in: Boska Komedia w Krakowie, Interpretacje w Katowicach, Forum Młodej Reżyserii, Nowe Epifanie, Nová Komedie w Pradze, MFT w Teatral' nyy Tsentr "Na Strastnom" w Moskwie, Drama Queer w Bratysławie. 


PREMIERA:  27 września 2024 r. - piątek, godz. 19:00 

Scena: Teatr Lalek

Czas trwania: ok. 1 godz. 45 min.

Kategoria wiekowa: dorośli i młodzież od 13 r.ż.

 

Kolejne spektakle:

 

Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Norwegia 2.0 Poza siecią" - to zwycięski tytuł Konkursu na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży, który ogłosiliśmy w czerwcu br. w ramach programu Przestrzenie Sztuki. 

- - - - - - - - - - - 

Program Przestrzenie Sztuki Teatr

Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas teatralne Przestrzenie Sztuki odbywały się w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Działania w ramach programu to m.in.: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.

W ramach teatralnych Przestrzeni Sztuki w latach 2020-2023 odbyło się 4500 wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w które zaangażowało się 5000 artystów i zgromadziły 500 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 600 instytucji i podmiotów partnerskich.

Program Przestrzenie Sztuki Teatr organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

Subskrybuj
Zapraszamy do zapisania się na nasz teatralny newsletter:
Nie spamujemy. Ponieważ jesteśmy Aktorami :)