„PRZY PRZY” to przedstawienie dedykowane publiczności 1+, osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu, którego głównym tematem jest przytulanie, czułość i dotyk.
By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie.
- Virginia Satir
Przytulanie - poza tym, że jest dla nas przyjemne - niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż nam się wydaje. O tym, że przytulanie jest naturalną potrzebą, można się przekonać obserwując zachowanie niemowląt. Bliski kontakt z ciałem matki sprawia, że niemal natychmiast przestają płakać. Przytulanie to nasza supermoc, która nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Sprawia, że uspokajamy się, wpływa korzystnie na nasz nastrój, zmniejsza uczucie lęku, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, dodają energii czy reguluje oddech.
„PRZY PRZY” to spektakl bez słów, historia opowiadana za pomocą ciał dwójki aktorów, form plastycznych, autorskiej muzyki, zbudowane z niespiesznych struktur ruchowych, które pozwolą najnajmłodszej publiczności w pełni przeżyć doświadczenie teatralne oraz rozwinąć więź dziecka z bliskim mu dorosłym.
Realizatorzy:
Reżyseria i choreografia - Piotr Soroka
Scenografia i kostiumy - Adam Królikowski
Muzyka - Szymon Tomczyk
Konsultacje merytoryczne - Marzena Ganczar
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk
Obsada:
Paweł Wydrzyński
Joanna Wąż-Stasiewicz
Premiera: 2 grudnia 2023 r.
Kategoria wiekowa: dzieci od 1 roku życia
Czas trwania: ok. 40 minut (czas podany orientacyjne)
Wskazówki sensoryczne: brak gwałtownych zmian światła czy natężenia dźwięku, zaskakujących sekwencji ruchowych oraz agresywnych gestów – korzystanie z pozytywnie kojarzących się sytuacji.
Zadanie zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.