Spektakle

Lubuska scena lalkowa w Zielonej Górze
 

Halina Lubicz to prawdziwa legenda Lubuskiego Teatru.

Jednym z najważniejszych spektakli w jej reżyserii była „Tajemnica starej wierzby” Igora Sikiryckiego i Romana Sykały, prezentowana na deskach sceny dramatycznej.  „Osobiście byłem na premierze przedstawienia w Zielonej Górze i muszę przyznać, że wcale tego nie żałuję” – stwierdził recenzent „Nadodrza”, podpisujący się inicjałami AMI: 

[…] Nieskomplikowana w treści sztuka o biednym pastuszku, który dzięki swej szlachetności i pomocy dobrej wróżki sam zostaje królem, opowiedziana została na scenie z dużym literackim wdziękiem, a dzięki wprowadzonym zgodnie z konwencją tego typu utworów postaciom, również z uroczym i niefrasobliwym humorem. 

Całość reżyserowała dobrze nam wszystkim znana Halina Lubicz, prowadząc przedstawienie sprawnie i teatralnie czysto, z dużą znajomością psychiki młodego widza, pokazując w efekcie opowiedzianą z werwą językiem komediowym bajkę, którą polecić można również starszej młodzieży. Sztuczka otrzymała też nie byle jaką obsadę, występuje w niej prawie cały pierwszy garnitur aktorski sceny dla dorosłych, wspomagany kilkoma osobami z zespołu lalkarskiego. Przyznam, że trochę to zaskakuje bywalca premier wieczorowych, później się jednak człowiek przyzwyczaja i aż się dziwi, że nie znał swych ulubieńców od tej strony aktorskich możliwości. Z tego też względu nie chcę oceniać aktorstwa tego bardzo uroczego spektaklu, całość była bowiem przede wszystkim przykładem obejmującej obie strony rampy spontanicznej i żywiołowej zabawy. Najlepszymi jej sędziami okazała się tu sama widownia. Jako jeden z widzów nie mam więc wcale zamiaru się wyłamywać. […]

Przedstawienie, sądząc po dotychczasowej frekwencji jest dowodem, że Teatr nie powinien zapominać o tego rodzaju inscenizacjach. W sytuacji zielonogórskiej wolałbym jednak, aby pozycje repertuarowe tego typu wychodziły raczej pod firmą przeznaczonego dla dzieci Cudaczka. Pamiętam, że w przeszłości nawet tak bywało (bodajże nawet z inną sztuką tych samych autorów [„Niedźwiedź w złotych okowach” z 1963 r., wyreżyserowany przez Bohdana Czechaka we współpracy z Haliną Lubicz]), skutek był identyczny, a satysfakcja dodatkowa.

Źródło:
AMI, „Tajemnica starej wierzby”, „Nadodrze” 1968, nr 5.

Zdjęcia: Tadeusz Ambroż

(oprac. pp)


Twórcy:

Autorzy: Igor Sikirycki i Roman Sykała
Reżyseria: Halina Lubicz
Scenografia: Marek Nitecki 
Ilustracja muzyczna: Bogdan Pawłowski 
Piosenki: Krzysztof Mazur
Układ tańców: Roman Matysiak

Obsada: 

Zdzisław Giżejewski – Król Wierzba
Danuta Ambroż – Królowa-Babcia Zielarka
Krystyna Niemczyk – Księżniczka, Ośmiornica
Krystyna Żylińska – Niania, Ryba Piła
Miłosz Roszkowski – Kostur
Leszek Sadzikowski – Kuchmistrz
Ryszard Bucholc – Lekarz, Pomocnik Klucznika
Cyryl Przybył – Mrugała
Zbigniew Szpecht – Ziewała
Waldemar Kwasieborski – Klucznik
Iwona Żelaźnicka – Jasio
Hieronim Mikołajczak – Ochmistrz
Miłosz Roszkowski – Żółw
*** - Trębacze

Premiera: 20.01.1968 

Subskrybuj
Zapraszamy do zapisania się na nasz teatralny newsletter:
Nie spamujemy. Ponieważ jesteśmy Aktorami :)