Spektakle

Lubuska scena lalkowa w Zielonej Górze
 

„Dziewczynka z zapałkami” to nie jedyna baśń Andersena, która smutno się kończy. Reżyser Jacek Pietruski postanowił to zmienić, ponieważ – jak tłumaczył w rozmowie z Danutą Piekarską z „Gazety Lubuskiej” – sam „lubi weselsze zakończenia”.

O przedstawieniu LT „Cynowy żołnierzyk” (premiera 23 stycznia 2005 roku) pisała Katarzyna Buchwald na łamach tygodnika „Co w Mieście Piszczy”:

[…] Przedstawienie powstało z dwóch bajek Hansa Christiana Andersena: „Dzielny cynowy żołnierzyk” oraz „Kominiarczyk i pastereczka”. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu jest toruński aktor Jacek Pietruski, który kocha Andersena. Jego bajki uważa za piękne, ale smutne, dlatego swoje adaptacje kończy happy endem – Cynowy Żołnierzyk i Baletnica nie giną w ogniu, tylko zostają razem na wieki. – To historia o odwadze, dzielności, wytrwałości, ale przede wszystkim miłości, która prowadzi do upragnionego celu – wyjaśnia reżyser. […]

Akcję swojego spektaklu Pietruski postanowił osadzić w kuchennej scenerii, o czym opowiadał red. Piekarskiej. W jego ujęciu „to nie jest całkiem zwyczajne miejsce. To kuchnia, w której ożywają wszystkie przedmioty, nie tylko żołnierzyk i baletnica, ale również czajnik i filiżanki. Rekwizyty odgrywają w przedstawieniu bardzo ważną rolę. To spektakl, który mocno angażuje zarówno aktorów, jak i całą ekipę techniczną. Zapraszam do teatru najmłodszych widzów z rodzicami i dziadkami, ‘Cynowy żołnierzyk’ to familijne przedstawienie dla dzieci małych i starszych”.

11 stycznia 2006 roku „Cynowego żołnierzyka” zaprezentowano w sali krakowskiej PWST. Pokaz odbył się w ramach ogólnokrajowego festiwalu „Na ziarnku grochu”, zorganizowanym z okazji mijającego w poprzednim roku 200-lecia urodzin duńskiego baśniopisarza. „To przedstawienie jest połączeniem żywego planu, lalek, muppetów, kolorowego teatru cieni” – opowiadała Alicja Bałata z Nordic House, organizatora imprezy.

„Bardzo rozbawiły mnie szczurki. Ubrane były w ludzkie ubranka” – pisała Paulina Musielak ze SP nr 1 w Krakowie, która zdobyła drugą nagrodę za recenzję teatralną napisaną po obejrzeniu „Cynowego żołnierzyka”. Za najlepszą recenzję uznano tekst Jakuba Kasprzykowskiego ze SP nr 119, który zachwycił się wspaniałą scenografią tej sztuki. „Chińczyk był pojemnikiem na ciasteczka, ale poruszał ustami. Ciekawe dla mnie było to, jak w jednym kredensie można umieścić dekorację domu, podwórza, ścieków i morza” – pisze chłopiec.

W spektaklu wystąpili: Ludwik Schiller (Cynowy Żołnierzyk, Florek), Wioletta Sokal (Baletnica, Szczur Niezda), Beata Sobicka-Kupczyk (Marianna, Cukiernica, Szczur Powta), Janusz Młyński (Chińczyk, Herszt Szczurów). Scenografię zaprojektowała Barbara Poczwardowska.


Fot. A. Wierdak
Projekty: B. Poczwardowska

Źródła:
EKOZ, „Szczurki w ludzkich ubrankach”, „Gazeta Krakowska” 2006, nr 24.
min, „Lubuski żołnierzyk ‘Na ziarnku grochu’”, „Gazeta Wyborcza [Kraków]” 2006, nr 8.
D. Piekarska, „Andersen razy dwa”, „Gazeta Lubuska” 2005, nr 10.

(oprac. pp)

Twórcy:

Autor: Hans Christian Andersen
Inscenizacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jacek Pietruski 
Scenografia: Barbara Poczwardowska 
Muzyka: Piotr Czajkowski 


Obsada: 

Ludwik Schiller – Cynowy Żołnierzyk, Florek
Wioletta Sokal – Baletnica, Szczur Niezda
Beata Sobicka-Kupczyk – Marianna, Cukiernica, Szczur Powta
Janusz Młyński – Chińczyk, Herszt Szczurów

Premiera: 23.01.2005  8

Subskrybuj
Zapraszamy do zapisania się na nasz teatralny newsletter:
Nie spamujemy. Ponieważ jesteśmy Aktorami :)