Porozumienie o artystycznej współpracy, zawarte między Piccolo Theater Cottbus oraz Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, stało się faktem, a dyrektorzy obu tych instytucji – Reinhard Drogla i Robert Czechowski – przypieczętowali je serdecznym uściskiem dłoni.
Teatr Piccolo może się poszczycić ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w realizacji spektakli dla dzieci i młodzieży oraz bogatą działalnością edukacyjną i warsztatową, daje także młodym odbiorcom szansę na to, by aktywnie współuczestniczyli w jego artystycznych przedsięwzięciach. Również w Lubuskim Teatrze od lat tworzono przedstawienia dla młodszych i najmłodszych widzów, ale wybudowana specjalnie w tym celu Scena Teatru Lalek „dopiero raczkuje”, jeśli posłużyć się słowami Roberta Czechowskiego – już teraz widać jednak, że ma ogromny potencjał. Odwiedzając powstały niedawno budynek, dyrektor Piccolo Theater stwierdził, że „byłoby grzechem, gdybyście nie skorzystali z naszego doświadczenia – będzie to świetna okazja, żeby wzajemnie dużo się od siebie nauczyć”. Gospodarz Lubuskiego Teatru podkreślał, że „zawsze będzie stał na straży europejskich wartości, takich jak tolerancja, otwartość i przyjaźń między narodami”, a współpraca w dziedzinie teatru z pewnością służy zacieśnianiu tych więzi.
Pierwszy efekt wspólnych działań widzowie zielonogórskiego teatru zobaczą już w listopadzie. Zanim to nastąpi, nasi aktorzy odwiedzą Cottbus, żeby zapoznać się z pracą tamtejszego zespołu nad spektaklem bez słów, adresowanym do „naj-najów”, a zatytułowanym „Wiatr, wiatr”. Następnie reżyserka przedstawienia przyjedzie do Zielonej Góry, by na deskach Teatru Lalek wyreżyserować polską wersję swojego dzieła – z udziałem naszych wykonawców i z przygotowaną przez nas scenografią, kostiumami i muzyką.
Kolejnym owocem międzynarodowej współpracy będzie czytanie pt. „Wyjmijcie książki z ognia”, które w Cottbus odbywa się raz w roku już od 20 lat. Teatr Piccolo zaprasza wówczas polityków, profesorów, sportowców czy innych znanych ludzi, by – wspomagani przez aktorów – czytali na głos fragmenty książek zakazanych niegdyś w ich kraju, palonych przez nazistów na stosach. W Lubuskim Teatrze zostanie zrealizowany analogiczny projekt, przypominający naszym widzom dzieła, które przed laty padły ofiarą totalitarnej cenzury w Polsce. Chodzi o to, by - zachowując pamięć o tym, jak haniebnie można się obchodzić z dorobkiem kultury – wskazać na to, jak bardzo ważne jest „przerobienie” tych trudnych tematów właśnie za pośrednictwem sztuki.
Pomysłodawcami nawiązywania kontaktów pomiędzy naszymi teatrami i narodami są: Barbara Krzeszewska-Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ oraz Czesław Fiedorowicz. Pani Barbara przywołała słowa Roberta Schumana, który stwierdził, że „jeśli jeszcze raz zacząłby budować Unię Europejską, to zacząłby od kultury – i to takiej przez duże K”. Nie ulega wątpliwości, że współpraca Lubuskiego Teatru z Piccolo Theater przyłoży się do realizacji tej szlachetnej wizji w praktyce.
(pp)
Media o nas:
- "Lubuski Teatr rozpoczyna współpracę z Piccolo Theater z Cottbus" - Radio Zielona Góra
- "Teatr Lubuski i Teatr Piccolo w Cottbus łączą siły i zaczynają współpracę" - TVP 3 Gorzów Wlkp.
zdjęcia: KADR Kamil Derda