Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim ze czterech świętych Ewanjelistów zebrana a wierszykami spisana przez księdza Mikołaja z Wilkowiecka zakonnika częstochowskiego.
– taka jest treść karty tytułowej szesnastowiecznego misterium, przygotowanego przez Teatr Lubuski w Zielonej Górze.
Mikołaj z Wilkowiecka przez wiele lat pełnił odpowiedzialną funkcję kaznodziei w klasztorze Paulinów na Skałce. W latach 1568-1575 przebywa we Włoszech, gdzie rozwinęły się jego zainteresowania pisarskie […]. Przeniesiony na Jasną Górę, zostaje wykładowcą studium biblijnego, przeorem klasztoru jasnogórskiego, potem prowincjałem polskich paulinów. Zmarł w klasztorze w Wieluniu 15 sierpnia 1601 roku.
„Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu”, powstała około roku 1582, unaocznia znaczenie Zmartwychwstania dla ludzi. Zwycięstwo nad śmiercią, poprzez zwycięstwo Chrystusa, przydaje sensu i nowej wartości również życiu ziemskiemu.
Spektakl zielonogórski wzbogacony został również o fragmenty innych dramatów staropolskich, składających się na misterium Wielkiego Tygodnia.
Tradycyjna forma średniowiecznych mansjonów została przetransponowana przez scenografa przedstawienia, Elżbietę Oyrzanowską, w tryptyk ołtarzowy.
Twórcy:
Autor: Mikołaj z Wilkowiecka
Opracowanie i reżyseria: Bohdan Radkowski
Scenografia: Elżbieta Oyrzanowska
Muzyka: Kazimierz Radkowski
Opracowanie muzyczne: Wiktor Sędziński
Obsada:
Elżbieta Donimirska
Małgorzata Król
Wioletta Sokal
Beata Sobicka
Dobrosława Trębacz
Kazimierz Bajurski
Jerzy Lamenta
Janusz Młyński
Ludwik Schiller
Wiktor Sędziński
Waldemar Trębacz
Jan Wysocki
Premiera: 17.04.1993
Zdjęcia: Waldemar Szmidt